Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Miasto i Gmina Szydłowiec
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Szczegóły informacji

Zwrot podatku akcyzowego

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Finansowy

Ogłoszono dnia: 2011-03-03 10:01:28

Termin załatwienia

30 dni

Osoba kontaktowa

Magdalena Siuda

Miejsce załatwienia

Kancelaria Urzędu Miejskiego w Szydłowcu

Telefon kontaktowy

48 617-86-48

Adres e-mail

magdalena.siuda@szydlowiec.pl

Sposób załatwienia

Wniosek o zwrot składany jest na urzędowym formularzu (do odebrania w Urzędzie Miejskim w Szydłowcu, II piętro - hol, tel. 48 617 86 48) wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego.

Miejsce odbioru

pl. Rynek Wielki 1



26-500 Szydłowiec


Czas realizacji

Decyzja ustalająca wysokość zwrotu podatku akcyzowego zostanie wydana w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku natomiast wypłata kwoty zwrotu producentom rolnym nastąpi w terminie:
- 2 – 31 maja 2011 r. na wnioski złożone w pierwszym terminie,
- 2 – 30 listopada 2011 r. na wnioski złożone w drugim terminie,
gotówką w kasie urzędu albo przelewem na rachunek bankowy producenta rolnego podanego we wniosku.

Uwagi

Burmistrz Szydłowca informuje, że producent rolny w terminie:
1) od 1 marca 2011 r. do 31 marca 2011 r. składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej wystawionymi od 1 września 2010 r. do 28 lutego 2011 r.,
2) od 1 września 2011 r. do 30 września 2011 r. składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej wystawionymi od 1 marca 2011 r. do 31 sierpnia 2011 r.
Za producenta rolnego uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zakrzewione lub zadrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy.
W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego lub posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu (np. dzierżawcy), a nie właścicielowi.
Natomiast, gdy grunty gospodarstwa stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda będzie wyrażona we wniosku i nie dotyczy współmałżonków)
W przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego do wniosku załącza się odpis z tego rejestru.
 
Kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktury VAT oraz stawki zwrotu na 1 litr (w 2011 r. – 0,85 zł/litr) z tym, że kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na litr oleju napędowego, liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 kwietnia 2011 r.
Przy ustalaniu ww. limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza.
 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 10 marca 2006r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Załączniki